1. Po co mi lupa, przecież widzę dobrze!

    Dzięki lupie można dostrzec wiele szczegółów niewidocznych gołym okiem oraz dokładniej zbadać opracowywany obiekt jednocześnie redukując wytężanie wzroku. Ponadto lupy wymuszają ergonomiczną pozycję pracy, muszą być jednak właściwie ustawione. Konstrukcja lup SurgiTel uwzględnia takie możliwości ustawień aby pozycja pracy była jak najbardziej komfortowa. Nieprawidłowa pozycja przy pracy przyczynia się do nadmiernego napięcia mięśni szkieletowych, co z kolei powoduje krótko i długotrwałe dolegliwości takie jak chroniczne bóle głównie karku i krzyża.

  2. Podobno od lup psuje się wzrok, czy to prawda?

    Odpowiedź brzmi jednocześnie "tak" i "nie", w zależności od tego, czy lupa jest prawidłowo dobrana i ustawiona. W przeciwieństwie do okularów korygujących wady wzroku, lupy nie zmieniają obrazu; są tylko pasywnymi instrumentami. Precyzyjnie wykalibrowane lupy nie są w stanie zepsuć wzroku, jednak błędnie wykalibrowana lupa może spowodować pogorszenie widzenia, np. źle dobrany rozstaw okularów lupy może doprowadzić do nadwerężenia soczewki w gałce ocznej.

  3. Boję się, za jak za długo będę używał lupy, to później nie będę mógł bez niej pracować.

    Lekarze, którzy używali lup przez dłuższy okres czasu rzeczywiście stają się zależni, lecz nie od samych lup, a od komfortu pracy jaki one oferują. Rezygnując z lupy, lekarz jednocześnie zmuszony jest zrezygnować z bardziej szczegółowego widzenia, wygodnej pozycji przy pracy, nie wspominając już o takich czynnikach jak dokładność wykonywanych zabiegów. Nie jest natomiast prawdą, jakoby lupy "uzależniały" od siebie wzrok.

  4. Czy oświetlenie współosiowe jest aż tak potrzebne?

    Tak. Nawet najintensywniejsze źródło światła jest bezużyteczne, jeżeli nie oświetla właściwego miejsca. Dzięki eliminacji cieni oraz dzięki temu, że światło biegnie wraz z linią wzroku, współosiowe oświetlanie zawsze dociera do pożądanego miejsca. Fakt ten wydaje się tym ważniejszy, że po pięćdziesiątym roku życia wrażliwość oka na odbierania światła maleje. Światłoczułe komórki na siatkówce zwane pręcikami i czopkami zanikają z wiekiem, efektem czego jest zwiększone zapotrzebowania oka na światło. Większość lekarzy stomatologów i chirurgów ignoruje ten fakt traktując go jako naturalną kolej rzeczy z którą należy się pogodzić, zaś lekarze okuliści nie zwraca uwagi na ten proces, ponieważ nie jest on wykrywany przez standardowy zestaw badań oraz jako, że nie można mu przeciwdziałać przy użyciu zwykłych okularów. System oświetlenia SurgiTel, czy to w postaci oświetlenia halogenowego czy też w postaci oświetlenia światłowodowego jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Osobom młodszym wystarczy oświetlenie halogenowe, podczas gdy osoby starsze mogą wymagać bardziej intensywnego światła - systemu światłowodowego, celem uzupełnienia braku światła.

  5. Dlaczego razem z lupami EVK550 i EVK650 doradza się zakup oświetlenia?

    Lupy pryzmatowe (Keplera) posiadają więcej elementów optycznych niż lupy Galileusza, przez co mniej światła dociera do oka. Większe powiększenia redukują intensywność światła, dlatego zalecany jest zakup systemu światłowodowego, jako że jest on w stanie dostarczyć bardziej intensywne światło od oświetlenia unitu oraz oświetlenia halogenowego.

  6. Dlaczego powinienem kupić lupy SurgiTel?

    Lupy SurgiTel posiadają kilka ważnych cech, które stawiają je wyżej od rozwiązań konkurencyjnych:

    • Dzięki unikalnym, opatentowanym rozwiązaniom, lupy SurgiTel zapobiegają lub całkowicie eliminują chroniczny ból karku i kręgosłupa poprzez zmniejszenie kąta nachylenia głowy do minimum. Dzięki lupom SurgiTel wielu lekarzy, którzy wcześniej doświadczali poważnego bólu karku było w stanie wyeliminować dolegliwości bólowe.
    • Lupy SurgiTel posiadają niezwykle lekką konstrukcję oraz system współosiowego światła, nowoczesne, ergonomiczne oprawki wykonane z tytanu (rozwiązanie opatentowane) oraz opatentowany system podwójnych poduszek nosowych.
    • Precyzyjna optyka najwyższej jakości zapewnia krystalicznie czystą widoczność oraz dużą głębię ostrości. Kąt konwergencji układów optycznych jest precyzyjnie ustawiany przy pomocy lasera.
    • Lupy SurgiTel można wyposażyć w bezcieniowy system współosiowego oświetlenia: przypinany do oprawki reflektor mini-halogenowy (wraz z przenośnym akumulatorem pozwalającym na 3,5 godziny pracy) lub światłowodowy system zimnego oświetlenia.
    • Dodatkowo, do oprawek lup SurgiTel można zamontować filtr chroniący przed promieniowaniem laserowym oraz filtr polepszający kontrast obrazu, jak również filtr polaryzujący, który eliminuje poświaty.

  7. Czym różnią się lupy montowane na zawiasach od lup wklejanych w szkła?

    W przypadku lup montowanych na zawiasie, elementy optyczne są umocowane w taki sposób, że położenie tych elementów jest niezależne od szkieł oprawki, natomiast w przypadku lup wklejanych w szkła elementy optyczne i szkła oprawki są połączone na stałe.

    Kąt deklinacji (czyli kąt pod jakim użytkownik lupy patrzy w dół) w przypadku lup montowanych na zawiasie wyposażonym w możliwość pionowego przesuwu elementów optycznych może być dopasowany do indywidualnych potrzeb tak, aby wyeliminować bóle karku i kręgosłupa. Kąt deklinacji zarówno lup wklejanych w szkła, jak i lup montowanych na zawiasie, które nie posiadają możliwości pionowego przesuwu elementów optycznych, nie może być zmieniony.

    Konwencjonalne modele lup wklejanych w szkła (stare, nieergonomiczne modele) oraz lupy montowane na zawiasach bez pionowego przesuwu zmuszają użytkownika do nadmiernego pochylenia głowy, co powoduje chroniczny ból karku i kręgosłupa. Lupy SurgiTel eliminują te problemy poprzez możliwość pionowego przesuwu optyki w modelach zawiasowych, oraz zmniejszenie nachylenia głowy użytkownika o 15 stopni w przypadku lup wklejanych w szkła.

    Bardziej szczegółowe różnice pomiędzy dwoma w/w rodzajami lup są wymienione poniżej:

    Lupy montowane na zawiasach o pełnym zakresie regulacji:

    • Elementy optyczne lup są niezależne od oprawki, więc uszkodzenie samej oprawki, takie jak jej wygięcie lub skręcenie, nie zmieni kąta konwergencji.
    • Pełen zakres kąta deklinacji (kąta, pod jakim użytkownik patrzy w dół) wynosi nawet 45 stopni. Możliwość pionowego przesuwu elementów optycznych pozwala użytkownikowi na precyzyjne dopasowanie optyki do własnych indywidualnych potrzeb. Jedna lupa może być używana przez kilka osób o różnych cechach fizycznych twarzy.
    • Możliwość patrzenia poza powiększony obszar. Lekarz może bez problemu spojrzeć ponad elementy optyczne w celu np. przeczytania wykresu lub nawiązania kontaktu wzrokowego z pacjentem.
    • Lupy mogą być odchylone poza pole widzenia. Dzięki temu rozwiązaniu lup nie trzeba zdejmować za każdym razem, gdy praca w powiększeniu nie jest wymagana, lub przeszkadza w określonych czynnościach. Lupy montowane na zawiasach mają nieco mniejsze pole widzenia, niż lupy wklejane w szkła. Lupy na zawiasie ErgoVision firmy SurgiTel posiadają większe pole widzenia niż konwencjonalne modele lup na zawiasach.
    • Szkła korekcyjna można z łatwością zamontować do oprawki lupy u każdego optyka.
    • Waga lup montowanych na zawiasach jest nieco większa, niż w przypadku lup wklejanych w szkła (waga lup na zawiasie ErgoVision jest o 10 gramów większa, niż lup ErgoVision wklejanych w szkła). Waga lupy ErgoVision montowanej na zawiasie o powiększeniu 2,5x wynosi około 56g.
    • Istnieje możliwość korzystania z lupy przez kilku użytkowników.

    Lupy wklejane w szkła:

    • Elementy optyczne są wklejone w szkła na stałe. Ponieważ optyka lup tego typu jest na stałe zamontowana w szkłach, jakiekolwiek uszkodzenie lub wypaczenie oprawki, np. jej wygięcie lub skręcenie, będzie miało negatywny wpływ na kalibrację optyki (np. kąt konwergencji). Jeżeli oprawka nie jest dostatecznie sztywna, użytkownik może odczuwać bóle głowy lub często widzieć podwojony obraz.
    • Stały kąt deklinacji. Kąt deklinacji zwykłej lupy wklejanej w szkła wynosi około 20 stopni i nie jest dobry do zbyt wielu zabiegów klinicznych. Lupy wklejane w szkła ErgoVision firmy SurgiTel (dostępne na rynku od niedawna) zapewniają większy kąt deklinacji - około 35 stopni. Opatentowane oprawki SurgiTel pozwalają na większy kąt deklinacji w przypadku lup wklejanych w szkła i na większe pole widzenia w przypadku lup montowanych na zawiasach.
    • Widoczność poza powiększonym obszarem jest słaba, szczególnie w przypadku, gdy użytkownik ma niski nos.
    • Pole widzenia jest nieco większe, niż w przypadku lup montowanych na nawiasach, ponieważ elementy optyczne są bliżej oczu, jednak pole widzenia poza obszarem powiększonym staje się w konsekwencji mniejsze.
    • Zamontowanie szkieł korekcyjnych jest droższe niż w przypadku lup mocowanych na zawiasach, ponieważ lupa musi być odesłana do producenta w celu dokonania odpowiednich przeróbek.
    • Waga jest nieco niższa, niż w przypadku lup montowanych na zawiasach.
    • Z lupy wklejanej w szkła może korzystać tylko jeden użytkownik, ponieważ jest dopasowana do jego indywidualnych cech i potrzeb.
  8. Czy lupy montowane na zawiasie można zamontować na opasce?

    Tak, lupy montowane na zawiasie można zamontować na opasce.

  9. Czy lupy SurgiTel mają zmienne powiększenie?

    SurgiTel nie oferuje lup ze zmiennym powiększeniem. Naszym głównym celem jest stworzenie lup, które zapewnią prawidłową pozycję i zwiększą wydajność pracy. W przypadku, gdy użytkownik potrzebuje kilku powiększeń, sugerujemy zakup kilku lup o różnych parametrach powiększenia.

  10. Skąd mam wiedzieć, jaka jest moja odległość robocza?

    Pytanie nie powinno brzmieć "jaka jest moja odległość robocza", ale "jaką chcę mieć odległość roboczą". Należy przyjąć najwygodniejszą pozycję pracy, następnie poprosić kogoś, aby zmierzył odległość roboczą, to jest odległość pomiędzy nasadą nosa lekarza a przednimi siekaczami pacjenta. W przypadku stomatologii zalecaną pozycją jest pozycja wyprostowana (w jak najwygodniejszy sposób), taka aby przedramiona były równolegle do podłogi.

  11. Jak mam zmierzyć mój zakres roboczy?

    Zakres roboczy to odległość pomiędzy obiektami obszaru roboczego, które znajdują się najbliżej i najdalej lekarza. Innymi słowy, zakres roboczy to różnica pomiędzy najdłuższą odległością roboczą a najkrótszą. Najpierw należy zmierzyć swoje odległości robocze - przy idealnej pozycji pracy (wyprostowane plecy, głowa lekko nachylona) należy zmierzyć odległość roboczą do obiektów, które znajdują się najdalej i najbliżej w obszarze roboczym. Różnica pomiędzy tymi odległościami to indywidualny zakres roboczy. Idealna lupa zabiegowa posiada głębię ostrości większą, niż zakres roboczy.

  12. Jak wybrać właściwe powiększenie?

    Właściwe powiększenie zależy od odległości roboczej oraz rodzaju zabiegów, jakie wykonuje użytkownik lupy. W przypadku większości zastosowań klinicznych najpopularniejszym powiększeniem dla początkujących użytkowników to 2,5x. Jeśli użytkownik nie pracował nigdy w powiększeniu i ma trudności z przystosowaniem się do powiększenia, można zacząć od powiększenia 2,0x. Z doświadczenia wiemy, że większość lekarzy oraz chirurgów plastycznych preferuje powiększenie 2,0x. Należy również mieć na uwadze fakt, że wraz że wzrostem powiększenia maleje pole widzenia i głębia ostrości.

  13. Jaki jest najpopularniejszy model lupy?

    Najpopularniejszym modelem jest model montowany na zawiasie o powiększeniu 2,5x (EV250 lub EVC250), ale model wklejany w szkła o tym samym powiększeniu również są popularne.

  14. Co, jeśli noszę szkła korekcyjne?

    W przypadku lup montowanych na zawiasie istnieje wybór. Lupy można zamocować na oprawce i stosować własne okulary lub wprawić u optyka szkła korekcyjne do oprawek dostarczonych z lupami. Natomiast w przypadku lup wklejanych w szkła jedyną opcją jest dorobienie odpowiednich szkieł przez producenta SurgiTel. Wraz z informacją odnośnie wady wzroku koniecznie należy podać rozstaw źrenic.

  15. Jak dezynfekować lupy?

    Należy użyć wody o temperaturze pokojowej oraz łagodnego mydła i delikatnie przemyć lupy wilgotną miękką ściereczką. Można również używać dezynfekujących sprayów pod warunkiem, że nie zawierają one glutaraldehydu. Lup nie należy zanurzać w jakiejkolwiek cieczy dezynfekcyjnej ani poddawać procesowi sterylizacji (np. w autoklawie).

  16. Czy soczewki lup SurgiTel można zadrapać?

    Nasze soczewki posiadają kilka warstw antyrefleksyjnych, które wzmacniają wytrzymałość lup na zadrapania, jednak materiały abrazyjne mogą uszkodzić te warstwy. W celu zabezpieczenia soczewek, oferujemy ochronne osłonki OptiCaps.

  17. Co, jeśli zadrapię soczewkę?

    Mniejsze zadrapania będą miały nieznaczny wpływ na jakość widzianego obrazu, jednak duże zadrapania sprawią, że kontrast obrazu ulegnie pogorszeniu.

  18. Czy lupy SurgiTel były oceniane przez takie ośrodki badawcze, jak CRA (Christensen Research Associates) lub Reality?

    Tak, zarówno CRA, jak i Reality oceniało nasze lupy. CRA stwierdziło, że lupy SurgiTel wyznaczają zupełnie nowy standard na rynku (list Dr. Christensen'a do Dr. Chang'a, Luly 12, 1999), natomiast Reality od wielu lat przyznaje naszym lupom najwyższe, pięciogwiazdkowe wyróżnienia (od 1998 roku).

  19. Czy lupy firmy SurgiTel mogą chronić mnie przed promieniowaniem laserowym?

    Tak, posiadamy bogaty zestaw filtrów ochronnych montowanych na oprawkach, między innymi filtry chroniące przed działaniem promieniowania laserowego.

  20. Gdy zamawiam lupę, co jeszcze dostaję w pudełku?

    Oprócz samej lupy, wysyłamy czarne etui, lekkie boczne osłonki przypinane po bokach oprawki lupy, które zapewniają lekarzowi dodatkową ochronę w trakcie zabiegu, sznurek zapobiegającą niekontrolowanemu ześlizgnięciu się lupy oraz zestaw-niezbędnik (śrubokręt, szmatka ze specjalnego materiału przeznaczona do czyszczenia elementów optycznych, instrukcja w języku polskim oraz uchwyt ułatwiający wychylanie lupy do góry, poza linie widzenia).

  21. Czy wasza optyka jest zabezpieczona przed wilgocią i kurzem?

    Tak, nasza optyka jest zabezpieczona przed wilgocią i kurzem, dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek.

  22. Czy mogę nosić jednocześnie lupy SurgiTel i szkła kontaktowe?

    Tak, można stosować jednocześnie lupy SurgiTel i szkła kontaktowe.

  23. Czy sprzedajecie również systemy oświetleniowe?

    Tak, mamy w ofercie trzy rodzaje ultralekkich systemów oświetleniowych, które także mogą być przypięte do oprawek lup innych producentów. Pierwszy rodzaj oświetlenia to mini-halogen zasilany z sieci lub przenośnego akumulatorka (w pełni naładowana bateria zapewnia około 3,5 do 4 godzin pracy). Drugi rodzaj to światłowodowy system zimnego światła, który może być zasilany z każdego urządzenia oświetleniowego zgodnego ze standardem ACMI. Trzeci rodzaj oświetlenia to oświetlenie diodowe, również zasilane z przenośnego akumulatorka (w pełni naładowana bateria zapewnia około 5 godzin pracy).

  24. Jaka jest moc żarówki?

    W przypadku systemu mini-halogen korzystamy ze specjalnie zaprojektowanych czterowatowych kompaktowych żarówek halogenowych, a w przypadku oświetlenia diodowego korzystamy z LED-ów o mocy 1 lub 3W. Światłowodowy system zimnego światła korzysta zaś z żarówek halogenowych o mocy 150 lub 200 W oraz żarówek ksenonowych o mocy 100 W.

  25. Jaka jest żywotność żarówki?

    Średnia żywotność żarówki mini-halogen wynosi ok. 80 godzin przy maksymalnej mocy, jednak użycie tej samej żarówki przy nieco niższym natężeniu mocy znacznie zwiększa jej żywotność. W przypadku żarówki halogenowej żywotność wynosi ok. 40 godzin przy maksymalnej mocy, jednak zmniejszenie mocy może wydłużyć jej żywotność nawet do 500 godzin. Średnia żywotność żarówek ksenonowych wynosi ok. 1000 godzin, zaś żywotność LED-ów to ok. 10 000 godzin.

  26. Gdzie produkowane są lupy SurgiTel?

    Lupy SurgiTel są produkowane w siedzibie firmy General Scientific Corporation w Ann Arbor (Michigan, USA).

  27. Inna firma produkująca lupy podała mi informację, że wszystkie lupy o tym samym powiększeniu mają tą samą głębię ostrości. Czy to prawda?

    Nie jest to prawdą! To, że kilka lup ma to samo powiększenie wcale nie oznacza, że będą miały taką samą głębię ostrości - lupy jednych producentów będą miały większą głębie ostrości, podczas gdy lupy innych będą miały mniejszą pomimo tego samego powiększenia. Mając do wyboru lupy o takim samym powiększeniu, należy dokonać rozsądnego wyboru kierując się wielkością pola widzenia i głębią ostrości.

  28. Inna firma produkująca lupy podała mi informację, że wszystkie lupy są tak samo ergonomiczne, wiec nie ma sensu się zastanawiać nad ergonomią przy wyborze lupy. Czy to prawda?

    Stwierdzenie to jest całkowicie niezgodne z prawdą. Tradycyjne lupy zabiegowe (np. lupy montowane na zawiasach) zmuszają użytkownika do nadmiernego nachylenia głowy w celu zobaczenia pola zabiegowego, górne partie kręgosłupa oraz kark są przeciążone, a to z kolei powoduje poważne i długotrwałe dolegliwości bólowe. Projektując nasze lupy zadbaliśmy o to, aby kąt deklinacji (kąt, pod jakim użytkownik patrzy na pole zabiegowe) był wystarczający, aby użytkownik nie musiał pochylać głowy i mógł swobodnie siedzieć w ergonomicznej, wygodnej pozycji, bez bólu i dyskomfortu. Różnice w ergonomii wśród różnych marek lup są ogromne - proszę sprawdzić różne lupy i przekonać się samemu!

  29. Czy to prawda, że lupy montowane na zawiasach, które nie są odpowiednio skalibrowane, powodują nadwerężenie wzroku, nadwerężenie pleców i karku, sferyczne i chromatyczne rozszczepienie obrazu, podwójne widzenie i przedwczesne zmęczenie?

    Owszem, jednak powyższe nie tyczy się tylko lup montowanych na zawiasach - źle skalibrowane lupy wklejane w szkła również mogą być przyczyną w/w problemów. Kalibracja jest tak samo ważna niezależnie od modelu lupy. Więc niezależnie od rodzaju lupy, należy zawsze upewnić się, że kalibracja została przeprowadzona w sposób właściwy. W przypadku lup trzeciej generacji, które produkuje firma GSC, kąt konwergencji (zbieżności) oraz inne parametry są kalibrowane maszynowo przy użyciu zaawansowanej technologii (absolutnie nic nie jest kalibrowane "na oko", wszystko wykonują precyzyjne urządzenia), więc problem złego ustawienia optyki w tym przypadku nie występuje.