S T O M A T O L O G I A   Z A C H O W A W C Z A

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim zapobieganiem i leczeniem próchnicy zębów. Próchnica może zaatakować każdą tkankę twardą zęba: szkliwo, zębinę i kostniwo, a także każdą jego część: koronę i korzeń. Należy też pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna, która może przenosić się na sąsiednie zęby a nieleczona może prowadzić do powikłań ze strony miazgi zęba. Bakterie przenikające do miazgi i do tkanek otaczających korzeń zęba, mogą stanowić ognisko zapalne, co jest szczególnie niebezpieczne u osób cierpiących na schorzenia serca, płuc czy nerek.

 

Pierwszym objawem próchnicy szkliwa jest plama próchnicowa. Można ją rozpoznać po biało-kredowym zabarwieniu, a w miarę rozwoju próchnicy powierzchnia szkliwa staje się coraz bardziej chropowata. Z czasem pokarmy i barwniki nadają zmianie próchnicowej ciemniejsze zabarwienie.
Jeżeli proces próchnicowy postępuje, zostaje zaatakowana warstwa leżąca poniżej czyli zębina. Pod wpływem dalej toczącego się procesu, zębina ulega zmiękczeniu, ubytek staje się coraz większy, ząb zaczyna reagować na bodźce np. zimne powietrze, słodkie pokarmy. Dochodzi do zapalenia miazgi, które na tym etapie można jeszcze odwrócić.
Dalszy nieleczony postęp choroby prowadzi do zapalenia nieodwracalnego miazgi, która obumiera, a toksyny bakteryjne przechodzą przez wierzchołek zęba i atakują kość otaczającą korzeń. Dochodzi do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Miejscami szczególnie sprzyjającymi powstawaniu próchnicy są:

szczeliny i zagłębienia powierzchnie wargowe i policzkowe w okolicy szyjki zęba powierzchnie styczne zębów
 

oraz miejsca trudne do oczyszczenia, zęby zrotowane i przemieszczone

Prawie każdy z nas ma pewne obawy i niechętnie odwiedza lekarza stomatologa. Ale dzisiejszy rozwój medycyny sprawia, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może być przyjemna. Najlepszym sposobem aby na długi czas zachować piękny i zdrowy uśmiech jest profilaktyka i wczesne wykrycie zmian próchnicowych.

Regularne wizyty u stomatologa, przynajmniej 2 razy w roku uchronią nas przed nieprzyjemnymi zabiegami i bólem.

W naszym gabinecie już od pierwszej chwili staramy się aby pacjenci czuli się dobrze i komfortowo.
Zespół lekarzy i asystentek zapewnia najlepszą jakość usług, umożliwiając kompleksowe leczenie zębów u każdego pacjenta.

Pomimo braku czasu pacjenci powinni pamiętać o wizytach kontrolnych - w naszym gabinecie istnieje możliwość telefonicznego zawiadamiania o terminie zbliżającej się wizyty. Na wizycie takiej lekarz stomatolog sprawdzi dokładnie stan jamy ustnej, błony śluzowej i uzębienia. Aby badanie ujawniło próchnicę w jej najwcześniejszym stadium ząb musi być dobrze oświetlony i czysty. Dlatego należy przed badaniem dokładnie usunąć z zębów wszelkie złogi i naloty. Aby badanie było dokładne i precyzyjne, nasi lekarze używają przez cały czas powiększających lup zabiegowych. Na tej podstawie lekarz ocenia potrzeby i ustala plan kompleksowego leczenia.
W przypadku wypełnień wykonywanych wcześniej lekarze sprawdzają ich szczelność i obecność próchnicy wtórnej używając mikroskopu zabiegowego o powiększeniu od 4 do 20 razy. Mikroskopy te używane są też w trudnych przypadkach, przy leczeniu endodontycznym i usuwaniu złamanych narzędzi z kanału.(endodoncja)
Dodatkowo pacjenci mogą wspólnie z lekarzem ocenić stan swojego uzębienia, oglądając obraz z jamy ustnej na monitorze.
W przypadkach wątpliwych i dla pełnej diagnozy istnieje możliwość wykonania zdjęć rtg - (zdjęcia panoramiczne, pojedynczych zębów, zdjęcia skrzydłowo- zgryzowe), w pracowni radiologicznej mieszczącej się w naszym gabinecie.

L E C Z E N I E   P R Ó C H N I C Y :   L E C Z E N I E   Z A C H O W A W C Z E

Leczenie próchnicy zależy od stadium jej rozwoju. Na etapie początkowym kiedy w szkliwie występuje tylko plama próchnicowa, podejmuje się próbę jej remineralizacji. Polega ona na kilkakrotnym, miejscowym stosowaniu preparatów zawierających związki fluoru, przy równoczesnym zachowaniu bardzo dobrej higieny jamy ustnej i odpowiedniej diety.

W przypadku powstania w tkankach twardych ubytku, leczenie próchnicy jest leczeniem objawowym i sprowadza się do całkowitego usunięcia zainfekowanej zębiny, odpowiedniego ukształtowania ubytku i zastąpieniu brakujących tkanek materiałami odbudowywującymi.

Warunkiem uzyskania jak najlepszego efektu leczenia próchnicy jest dokładne usunięcie warstwy próchnicowej. Dla całkowitego komfortu pacjentów w naszym gabinecie stosujemy wysokiej klasy znieczulenia, istnieje też możliwość wykonywania zabiegów stomatologicznych przy użyciu "gazu rozweselającego" i pod narkozą, w obecności lekarza anestezjologa i pielęgniarki.

Stosowanie sprzętu wysokiej klasy, dobre oświetlenie pola zabiegowego, praca w lupach zabiegowych zwiększających precyzje to dodatkowe elementy wpływające na jakość wykonywanych zabiegów.

W naszym gabinecie stosowane są materiały do odbudowy zębów najwyższej jakości:

  • materiały kompozytowe
  • glasjonomery
  • materiały do estetycznej odbudowy zębów przednich
  • preparaty znoszące nadwrażliwość pozabiegową zebów

Leczenie zachowawcze zębów pozawala uzyskać bardzo dobry efekt w różnych przypadkach:

Przyszyjkowe defekty w obrębie szkliwa
przed zabiegiem
po zabiegu
Zmiana kształtów zębów i zamknięcie diastem
przed zabiegiem
po zabiegu
Korekta koloru i kształtu siekaczy ze zniszczonymi brzegami siecznymi i przebarwieniami
przed zabiegiem
po zabiegu
Ubytki zębów bocznych
przed zabiegiem
po zabiegu

W zębach bardzo zniszczonych, po przeprowadzonym leczeniu kanałowym istnieje możliwośc wykonania uzupełnień typu onlay, inlay zarówno kompozytowych jak i porcelanowych oraz różnego rodzaju uzupełnień protetycznych (Protetyka).

 

 

Onlay to forma uzupełnienia wykonywana przez technika na podstawie wycisku pobieranego u pacjenta a następnie umieszczonego w ubytku "wklejanego" na specjalnym cemencie.

Długoczasowy sukces przeprowadzonego leczenia zapewniają nie tylko prawidłowo wykonane zabiegi i użyte materiały ale również utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.

Domeną naszego gabinetu jest dbałość o dobro i komfort pacjentów, miła atmosfera a przede wszystkim wysoka jakość usług.

Mamy nadzieję, że te wszystkie cechy pozwolą państwu przełamać strach i niechęć do stomatologa, a my zyskamy zadowolonych i uśmiechniętych pacjentów.