som-82

SOM-82

Dla mikrochirurgii, technologii medycznych i przemysłu

Mikroskopy SOM 82 łączą w sobie doskonałe oświetlenie, apochromatyczną optykę, prostą obsługę i precyzyjne pozycjonowanie mikroskopu, a wszystko to w budowie modułowej (mikroskop można łatwo rozbudować). Ergonomiczna budowa mikroskopów Kaps pozwala na precyzyjną, nie męczącą wzrok pracę z wyraźnym trójwymiarowym obrazem i dużą głębią ostrości. Mikroskopy Kaps znajdują zastosowanie tam, gdzie szczegóły mają kluczowe znaczenie, na przykład przy zabiegach dentystycznych, mikrochirurgicznych, okulistycznych, weterynaryjnych, jak również w edukacji medycznej i podczas szkoleń.
Mikroskop SOM 82 składa się ze stabilnej podstawy, co umożliwia użycie mikroskopuw każdym pomieszczeniu. Może on zostać szybko złożony i przeniesiony w inne miejsce. Model SOM 82, jak i pozostałe mikroskopy serii SOM, mogą zostać wyposażone w różne przystawki jak: tor obserwacyjny dla asysty, przystawkę do robienia zdjęć, tor wizyjny czy endoskop.

Mikroskop SOM 82 został zaprojektowany tak, aby można go było mocować bezpośrednio do stołu. Można to robić za pomocą zacisku lub za pomocą śrub. Mikroskopy te mogą być również mocowane do ściany, podwieszane do sufitu lub montowane na podstawie jezdnej. Płynne i w pełni elastyczne pozycjonowanie ramienia pozwala na pracę nad rozległym obszarem. Mikroskop można ustawić w pożądanej pozycji za pomocą jednej ręki, co pozwala operatorowi na zachowanie komfortowej i ergonomicznej postawy przy pracy. Kombinacja skokowego systemu zmiany powiększenia trzy-/pięciostopniowego lub płynnego oraz regulowany rozstaw okularów stanowi doskonałe narzędzie do każdego zadania.

mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne

Wiele lat obecności na rynku medycznym oraz doświadczenie zgromadzone poprzez współpracę ze środowis-
kiem lekarskim sprawiły, że dzisiaj firma KARL KAPS posiada w swojej ofercie mikroskopy dedykowane do takich dziedzin medycyny jak stomatologia, otolaryngologia, neurochirurgia, ginekologia, chirurgia plastyczna czy oftalmologia. Oferta obejmuje również mikroskopy laboratoryjne i techniczne, jak również szerokie spektrum akcesoriów i urządzeń peryferyjnych.

Stabilność powiększonego obrazu to jeden z ważniejszych czynników określających wartość mikroskopu. Precyzyjnie wyważone i stabilne układy mechaniczne pozwalają na wygodne i łatwe manewrowanie mikroskopem we wszystkich płaszczyznach oraz eliminują drgania do minimum, co przy większych powiększeniach ma bardzo duże znaczenie. Miroskopy KARL KAPS wyposażone są w systemy balansowania, dzięki którym łatwo można przesuwać środek ciężkości głowicy, precyzyjnie ją wyważając oraz kompensować wagę wynikającą z dodatkowych opcji sprzętowych jak tor wizyjny czy przystawkę dla drugiego lekarza.

Decydujące znaczenie ma również właściwe oświetlenie pola zabiegowego jest ono bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość i komfort pracy lekarza korzystającego z mikroskopu. Mikroskopy KARL KAPS są standardowo wyposażane w współosiowy system zimnego światła halogenowego eliminujący cienie w obrębie pola zabiegowego. Mikroskopy posiadają rezerwowe żródło światła co w przypadku przepalenia żarówki umożliwia niemal od razu kontynuowanie zabiegu. Światło do układu optycznego doprowadzone jest światłowodem o małym współczynniku tłumienia, dzięki czemu występują małe straty natężenia światła oraz pole zabiegowe oświetlane jest światłem "zimnym".

Oferujemy nastepujące źródła światła:

 • Zintegrowany moduł oświetlenia halogenowego
  Jest to system oświetlenia zawierający dwie halogenowe żarówki o mocy 150 W - w razie przepalenia jednej żarówki, lekarz może w przeciągu kilku sekund włączyć drugą bez konieczności przerywania zabiegu.
 • Zintegrowany system oświetlenia metalo-halogenowego MH50
  Żarówka MH emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 800° K) i gwarantuje długi okres niezawodnej pracy (około 2 500 godzin ciągłego świecenia) oraz dużą jasność przy niskim poborze mocy (50 W). Do mikroskopów wyposażonych w system oświetlenia halogenowego oferujemy zewnętrzny moduł MH.
 • Zewnętrzny moduł oświetlenia ksenonowego
  Żarówka o mocy 180 W emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 600° K).

Powiększenie mikroskopu zależy od powiększenia okularów, ogniskowej binokularu, rodzaju zmieniacza powiększeń oraz ogniskowej obiektywu. Zakres powiększeń oferowany w mikroskopach firmy KARL KAPS wynosi od 1,1x do 116,5x, jednak w praktyce tak duży zakres powiększeń nie znajduje zastosowania. Najczęściej stosuje się powiększenia od ok. 4x do 20x.

Podstawowe elementy optyczne oferowane przez firmę KARL KAPS:

 • Okulary: 6,3x, 10x, 12,5x, 16x, 20x. W stomatologii najczęściej stosuje się okulary 12,5x.
 • Binokulary: proste, o stałym kącie odchylenia 45° lub 60° oraz o zmiennym kącie odchylenia w zakresie od 0° do 210°.
 • Zmieniacze powiększeń: trój i pięciostopniowe skokowe, z płynną regulacją powiększenia manualne oraz motoryczne.
 • Obiektywy o ogniskowej/odległości roboczej: 100mm, 150mm, 175mm, 200mm, 250mm, 300mm oraz 400mm.
  Obiektywy mogą być wyposażone w system precyzyjnej regulacji ostrości "fine focusing". Oferujemy również obiektywy VARIO ze zmienną ogniskową w zakresie od 200mm do 420mm.

DANE TEHNICZNE

Oświetlenie Współosiowe oświetlenie światłowodowe 12V/100W (na życzenie 15V/150W)
Ogniskowa obiektywu f=100 mm, f=150 mm, f=175 mm, f=200 mm, f=250 mm, f=300 mm, f=350 mm, f=400 mm
System dostrajania
ostrości "fine focus"
Zakres 12 mm zainstalowany w obiektywie (f=250 mm oraz f=300 mm), zakres 40 mm -, przesuw głowicy (ręczny lub motoryczny) realizowany za pomocą śruby makrometrycznej
Stereoskopowe okulary Okular prosty (f=125 mm), okular o kącie 45° (f=125 mm lub f=159 mm), okular o zmiennym kącie nachylenia 0-210° (f=182 mm)
Rodzaje okularów 6.3xV, 10xV, 12.5xV, 16xV, 20xV
Powiększenie Powiększenie skokowe trzy- lub pięciostopniowe; powiększenie płynne 1:6 regulowane ręczne lub motoryczne (optyka apochromatyczna).

AKCESORIA

Zintegrowana kamera wideo "Vision" Kamera wideo 1/4" CCD, Y/C (S-VHS), FBAS, rozdzielczość 725(H)x582(V) PAL
Dokumentacja fotograficzna Dzielnik obrazu jedno- lub dwustronny, TV-Tube dla kamer CCD ze złączem C-Mount, kamera wideo, aparat cyfrowy ze złączem C-Mount do aparatów cyfrowych, photo-tube do podłączenia 35 mm aparatu SLR z adapterem T2.
Tory obserwacyjne Mono- lub binookularny podgląd dla asysty