SLM-1

Dla mikrochirurgii, technologii medycznych i przemysłu

Mikroskopy Kaps łączą w sobie doskonałe oświetlenie, apochromatyczną optykę, prostą obsługę i precyzyjne pozycjonowanie mikroskopu, a wszystko to w budowie modułowej (mikroskop można łatwo rozbudować). Ergonomiczna budowa mikroskopów Kaps pozwala na precyzyjną nie męczącą wzrok pracę z wyraźnym trójwymiarowym obrazem i dużą głębią ostrości. Mikroskopy Kaps znajdują zastosowanie tam gdzie szczegóły mają kluczowe znaczenie, na przykład przy zabiegach dentystycznych, mikrochirurgicznych, okulistycznych, weterynaryjnych,jak również w edukacji medycznej i podczas szkoleń.
Mikroskop SLM 1 na podstawie o wymiarach 420 x 600 mm (dostępne również inne wymiary) pozwala na przyjęcie ergonomicznej pozycji przy pracy. Mikroskop można wyposażyć w wiele dodatkowych modułów, w tym przystawki do obserwacji i rejestracji obrazu.

slm-1
 • Ostrość obrazu uzyskuje się zwalniając zacisk na kolumnie i przesuwając głowicę mikroskopu, następnie za pomocą systemu "fine focus" dostraja się ostrość.
 • Idealne oświetlenie zapewnia światłowodowy system światła 12V/100W.
  Intensywność światła można regulować za pomocą pokrętła.
 • Głowica mikroskopu oraz system oświetlenia są identyczne, jak w modelu SOM 82.
 • Do mikroskopu można dowolnie montować dodatkowe moduły dopasowując konfigurację mikroskopu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

WYPOSAŻENIE SLM 1 W WERSJI PODSTAWOWEJ

 • Kolumna o wysokości 560 mm
 • Podstawa odporna na zadrapania
 • Uchwyty przy kolumnie o regulowanej wysokości
 • Oświetlenie światłowodowe (zimne światło 12V/100W)
 • Trzystopniowy system zmiany powiększenia
 • System dostrajania ostrości "fine focus"
 • Binokular (f=159 mm) o stałym kącie nachylenia 60°
 • Para okularów WF 10xV
 • Obiektyw f=200 mm
 • Filtr UV
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne

Wiele lat obecności na rynku medycznym oraz doświadczenie zgromadzone poprzez współpracę ze środowis-
kiem lekarskim sprawiły, że dzisiaj firma KARL KAPS posiada w swojej ofercie mikroskopy dedykowane do takich dziedzin medycyny jak stomatologia, otolaryngologia, neurochirurgia, ginekologia, chirurgia plastyczna czy oftalmologia. Oferta obejmuje również mikroskopy laboratoryjne i techniczne, jak również szerokie spektrum akcesoriów i urządzeń peryferyjnych.

Stabilność powiększonego obrazu to jeden z ważniejszych czynników określających wartość mikroskopu. Precyzyjnie wyważone i stabilne układy mechaniczne pozwalają na wygodne i łatwe manewrowanie mikroskopem we wszystkich płaszczyznach oraz eliminują drgania do minimum, co przy większych powiększeniach ma bardzo duże znaczenie. Miroskopy KARL KAPS wyposażone są w systemy balansowania, dzięki którym łatwo można przesuwać środek ciężkości głowicy, precyzyjnie ją wyważając oraz kompensować wagę wynikającą z dodatkowych opcji sprzętowych jak tor wizyjny czy przystawkę dla drugiego lekarza.

Decydujące znaczenie ma również właściwe oświetlenie pola zabiegowego jest ono bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość i komfort pracy lekarza korzystającego z mikroskopu. Mikroskopy KARL KAPS są standardowo wyposażane w współosiowy system zimnego światła halogenowego eliminujący cienie w obrębie pola zabiegowego. Mikroskopy posiadają rezerwowe żródło światła co w przypadku przepalenia żarówki umożliwia niemal od razu kontynuowanie zabiegu. Światło do układu optycznego doprowadzone jest światłowodem o małym współczynniku tłumienia, dzięki czemu występują małe straty natężenia światła oraz pole zabiegowe oświetlane jest światłem "zimnym".

Oferujemy nastepujące źródła światła:

 • Zintegrowany moduł oświetlenia halogenowego
  Jest to system oświetlenia zawierający dwie halogenowe żarówki o mocy 150 W - w razie przepalenia jednej żarówki, lekarz może w przeciągu kilku sekund włączyć drugą bez konieczności przerywania zabiegu.
 • Zintegrowany system oświetlenia metalo-halogenowego MH50
  Żarówka MH emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 800° K) i gwarantuje długi okres niezawodnej pracy (około 2 500 godzin ciągłego świecenia) oraz dużą jasność przy niskim poborze mocy (50 W). Do mikroskopów wyposażonych w system oświetlenia halogenowego oferujemy zewnętrzny moduł MH.
 • Zewnętrzny moduł oświetlenia ksenonowego
  Żarówka o mocy 180 W emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 600° K).

Powiększenie mikroskopu zależy od powiększenia okularów, ogniskowej binokularu, rodzaju zmieniacza powiększeń oraz ogniskowej obiektywu. Zakres powiększeń oferowany w mikroskopach firmy KARL KAPS wynosi od 1,1x do 116,5x, jednak w praktyce tak duży zakres powiększeń nie znajduje zastosowania. Najczęściej stosuje się powiększenia od ok. 4x do 20x.

Podstawowe elementy optyczne oferowane przez firmę KARL KAPS:

 • Okulary: 6,3x, 10x, 12,5x, 16x, 20x. W stomatologii najczęściej stosuje się okulary 12,5x.
 • Binokulary: proste, o stałym kącie odchylenia 45° lub 60° oraz o zmiennym kącie odchylenia w zakresie od 0° do 210°.
 • Zmieniacze powiększeń: trój i pięciostopniowe skokowe, z płynną regulacją powiększenia manualne oraz motoryczne.
 • Obiektywy o ogniskowej/odległości roboczej: 100mm, 150mm, 175mm, 200mm, 250mm, 300mm oraz 400mm.
  Obiektywy mogą być wyposażone w system precyzyjnej regulacji ostrości "fine focusing". Oferujemy również obiektywy VARIO ze zmienną ogniskową w zakresie od 200mm do 420mm.

DANE TEHNICZNE

Oświetlenie Współosiowe oświetlenie światłowodowe 12V/100W (na życzenie 15V/150W)
Ogniskowa obiektywu f=100 mm, f=150 mm, f=175 mm, f=200 mm, f=250 mm, f=300 mm, f=350 mm, f=400 mm
System dostrajania
ostrości "fine focus"
Zakres 12 mm zainstalowany w obiektywie (f=250 mm oraz f=300 mm), zakres 40 mm -, przesuw głowicy (ręczny lub motoryczny) realizowany za pomocą śruby makrometrycznej
Stereoskopowe okulary Okular prosty (f=125 mm), okular o kącie 45° (f=125 mm lub f=159 mm), okular o zmiennym kącie nachylenia 0-210° (f=182 mm)
Rodzaje okularów 6.3xV, 10xV, 12.5xV, 16xV, 20xV
Powiększenie Powiększenie skokowe trzy- lub pięciostopniowe; powiększenie płynne 1:6 regulowane ręczne lub motoryczne (optyka apochromatyczna).

AKCESORIA

Zintegrowana kamera wideo "Vision" Kamera wideo 1/4" CCD, Y/C (S-VHS), FBAS, rozdzielczość 725(H)x582(V) PAL
Dokumentacja fotograficzna Dzielnik obrazu jedno- lub dwustronny, TV-Tube dla kamer CCD ze złączem C-Mount, kamera wideo, aparat cyfrowy ze złączem C-Mount do aparatów cyfrowych, photo-tube do podłączenia 35 mm aparatu SLR z adapterem T2.
Tory obserwacyjne Mono- lub binookularny podgląd dla asysty