Mikroskop proENT

Mikroskop proENT dla otolaryngologii

Mikroskop diagnostyczny proENT firmy Karl Kaps łączy w sobie doskonałe oświetlenie, apochromatyczną optykę, prostą obsługę, precyzyjne i łatwe pozycjonowanie mikroskopu, a wszystko to w budowie modułowej - mikroskop można łatwo rozbudować. Ergonomiczna budowa mikroskopów Kaps pozwala na dokładną i nie męczącą wzrok pracę z wyraźnym trójwymiarowym obrazem i dużą głębią ostrości.
Mikroskopy Kaps wydatnie przyczyniają się do osiągnięcia trafnej diagnozy i przeprowadzenia skutecznego leczenia.

Mikroskop proENT można z łatwością dostosować do każdego gabinetu dzięki ruchomej, stabilnej podstawie. Mikroskop ten można szybko i bez wysiłku przewozić między pomieszczeniami zwiększając przez to jego wykorzystanie. Pięciostopniowy system zmiany powiększenia z apochromatyczną optyką zapewnia kryształowo czysty i w pełni naturalny obraz pola zabiegowego, a system precyzyjnego dostrajania ostrości fine focus umożliwia wygodną jej regulację zarówno dla osób prawo- jak i leworęcznych. Łącznik nachylony pod kątem 30°, zaprojektowany z myślą o badaniach ucha, umożliwia łatwe obracanie głowicy mikroskopu na boki. Wszystkie elementy sterujące położeniem i parametrami pracy mikroskopu są umieszczone w zasięgu ręki.

Rezerwowe źródło światła umożliwia lekarzowi przełączenie systemu oświetlania nawet w trakcie zabiegu. Podniesienie głowicy mikroskopu do góry (w pozycję czuwania) automatycznie wyłącza oświetlenie, a powrót do pozycji roboczej włącza je ponownie. Oszczędza to czas i zmniejsza zużycie energii oraz wydłuża żywotność żarówki.

Mikroskop proENT został wyposażony w filtr zielony (bezczerwienny), który uwydatnia nawet najdrobniejsze szczegóły.

Zintegrowana kamera wideo "Vision" może zostać zamontowana na głowicy mikroskopu. Instalacja jest bardzo prosta i może być wykonana nawet samodzielnie przez użytkownika. W przypadku, gdy lekarz używa aparat fotograficzny do dokumentacji zabiegów, zalecane jest zamontowanie dzielnika obrazu, który zapewnia szybkie i stabilne podłączenie większości modeli aparatów. Pokrowce oraz osłony do sterylizacji na wszystkie ważne pokrętła zapewniają sterylność zabiegów.

mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne

Wiele lat obecności na rynku medycznym oraz doświadczenie zgromadzone poprzez współpracę ze środowis-
kiem lekarskim sprawiły, że dzisiaj firma KARL KAPS posiada w swojej ofercie mikroskopy dedykowane do takich dziedzin medycyny jak stomatologia, otolaryngologia, neurochirurgia, ginekologia, chirurgia plastyczna czy oftalmologia. Oferta obejmuje również mikroskopy laboratoryjne i techniczne, jak również szerokie spektrum akcesoriów i urządzeń peryferyjnych.

Stabilność powiększonego obrazu to jeden z ważniejszych czynników określających wartość mikroskopu. Precyzyjnie wyważone i stabilne układy mechaniczne pozwalają na wygodne i łatwe manewrowanie mikroskopem we wszystkich płaszczyznach oraz eliminują drgania do minimum, co przy większych powiększeniach ma bardzo duże znaczenie. Miroskopy KARL KAPS wyposażone są w systemy balansowania, dzięki którym łatwo można przesuwać środek ciężkości głowicy, precyzyjnie ją wyważając oraz kompensować wagę wynikającą z dodatkowych opcji sprzętowych jak tor wizyjny czy przystawkę dla drugiego lekarza.

Decydujące znaczenie ma również właściwe oświetlenie pola zabiegowego jest ono bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość i komfort pracy lekarza korzystającego z mikroskopu. Mikroskopy KARL KAPS są standardowo wyposażane w współosiowy system zimnego światła halogenowego eliminujący cienie w obrębie pola zabiegowego. Mikroskopy posiadają rezerwowe żródło światła co w przypadku przepalenia żarówki umożliwia niemal od razu kontynuowanie zabiegu. Światło do układu optycznego doprowadzone jest światłowodem o małym współczynniku tłumienia, dzięki czemu występują małe straty natężenia światła oraz pole zabiegowe oświetlane jest światłem "zimnym".

Oferujemy nastepujące źródła światła:

 • Zintegrowany moduł oświetlenia halogenowego
  Jest to system oświetlenia zawierający dwie halogenowe żarówki o mocy 150 W - w razie przepalenia jednej żarówki, lekarz może w przeciągu kilku sekund włączyć drugą bez konieczności przerywania zabiegu.
 • Zintegrowany system oświetlenia metalo-halogenowego MH50
  Żarówka MH emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 800° K) i gwarantuje długi okres niezawodnej pracy (około 2 500 godzin ciągłego świecenia) oraz dużą jasność przy niskim poborze mocy (50 W). Do mikroskopów wyposażonych w system oświetlenia halogenowego oferujemy zewnętrzny moduł MH.
 • Zewnętrzny moduł oświetlenia ksenonowego
  Żarówka o mocy 180 W emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 600° K).

Powiększenie mikroskopu zależy od powiększenia okularów, ogniskowej binokularu, rodzaju zmieniacza powiększeń oraz ogniskowej obiektywu. Zakres powiększeń oferowany w mikroskopach firmy KARL KAPS wynosi od 1,1x do 116,5x, jednak w praktyce tak duży zakres powiększeń nie znajduje zastosowania. Najczęściej stosuje się powiększenia od ok. 4x do 20x.

Podstawowe elementy optyczne oferowane przez firmę KARL KAPS:

 • Okulary: 6,3x, 10x, 12,5x, 16x, 20x. W stomatologii najczęściej stosuje się okulary 12,5x.
 • Binokulary: proste, o stałym kącie odchylenia 45° lub 60° oraz o zmiennym kącie odchylenia w zakresie od 0° do 210°.
 • Zmieniacze powiększeń: trój i pięciostopniowe skokowe, z płynną regulacją powiększenia manualne oraz motoryczne.
 • Obiektywy o ogniskowej/odległości roboczej: 100mm, 150mm, 175mm, 200mm, 250mm, 300mm oraz 400mm.
  Obiektywy mogą być wyposażone w system precyzyjnej regulacji ostrości "fine focusing". Oferujemy również obiektywy VARIO ze zmienną ogniskową w zakresie od 200mm do 420mm.

DANE TEHNICZNE

Oświetlenie Współosiowe, światłowodowe (15V/150W), rezerwowy system oświetlenia gotowy do natychmiastowego użycia, pomarańczowy i czerwony filtr
Ogniskowa obiektywu f=200 mm, f=250 mm, f=400 mm
System dostrajania ostrości "fine focus" Zakres 12 mm zainstalowany w obiektywie (f=200 mm oraz f=250 mm)
Stereoskopowe
okulary
Okular prosty f=125 mm oraz f=170 mm, okular o zmiennym kącie odchylenia 0-210° (f=182 mm)
Rodzaje okularów WF 10xV, WF 12xV, WF 16xV, WF 20xV, dla osób z wadą wzroku możliwość korekty wady
Powiększenie Powiększenie skokowe pięciostopniowe oraz powiekszenie płynne zmieniane ręcznie lub motorycznie

AKCESORIA

Zintegrowana kamera wideo "Vision" Kamera wideo 1/4" CCD, Y/C (S-VHS), FBAS, rozdzielczość 725(H)x582(V) PAL
Dokumentacja
fotograficzna / wideo
Adapter do endoskopu, adapter C-Mount do aparatów cyfrowych, photo-tube do podłączenia kamery DSLR z adapterem T2
Tory obserwacyjne Monokularny tor obserwacyjny

POWIĘKSZENIE

Wskaźnik wartości powiększenia 0,4 0,6 1,0 1,6 2,5 Średnica
oświetlanego
obszaru
=90 mm
Powiększenie 4,3 6,7 10,6 17,3 25,6
Średnica pola widzenia w mm 54 36 23 15 10