mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne
mikroskopy stomatologiczne

Wiele lat obecności na rynku medycznym oraz doświadczenie zgromadzone poprzez współpracę ze środowis-
kiem lekarskim sprawiły, że dzisiaj firma KARL KAPS posiada w swojej ofercie mikroskopy dedykowane do takich dziedzin medycyny jak stomatologia, otolaryngologia, neurochirurgia, ginekologia, chirurgia plastyczna czy oftalmologia. Oferta obejmuje również mikroskopy laboratoryjne i techniczne, jak również szerokie spektrum akcesoriów i urządzeń peryferyjnych.

Stabilność powiększonego obrazu to jeden z ważniejszych czynników określających wartość mikroskopu. Precyzyjnie wyważone i stabilne układy mechaniczne pozwalają na wygodne i łatwe manewrowanie mikroskopem we wszystkich płaszczyznach oraz eliminują drgania do minimum, co przy większych powiększeniach ma bardzo duże znaczenie. Miroskopy KARL KAPS wyposażone są w systemy balansowania, dzięki którym łatwo można przesuwać środek ciężkości głowicy, precyzyjnie ją wyważając oraz kompensować wagę wynikającą z dodatkowych opcji sprzętowych jak tor wizyjny czy przystawkę dla drugiego lekarza.

Decydujące znaczenie ma również właściwe oświetlenie pola zabiegowego jest ono bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość i komfort pracy lekarza korzystającego z mikroskopu. Mikroskopy KARL KAPS są standardowo wyposażane w współosiowy system zimnego światła halogenowego eliminujący cienie w obrębie pola zabiegowego. Mikroskopy posiadają rezerwowe żródło światła co w przypadku przepalenia żarówki umożliwia niemal od razu kontynuowanie zabiegu. Światło do układu optycznego doprowadzone jest światłowodem o małym współczynniku tłumienia, dzięki czemu występują małe straty natężenia światła oraz pole zabiegowe oświetlane jest światłem "zimnym".

Oferujemy nastepujące źródła światła:

 • Zintegrowany moduł oświetlenia halogenowego
  Jest to system oświetlenia zawierający dwie halogenowe żarówki o mocy 150 W - w razie przepalenia jednej żarówki, lekarz może w przeciągu kilku sekund włączyć drugą bez konieczności przerywania zabiegu.
 • Zintegrowany system oświetlenia metalo-halogenowego MH50
  Żarówka MH emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 800° K) i gwarantuje długi okres niezawodnej pracy (około 2 500 godzin ciągłego świecenia) oraz dużą jasność przy niskim poborze mocy (50 W). Do mikroskopów wyposażonych w system oświetlenia halogenowego oferujemy zewnętrzny moduł MH.
 • Zewnętrzny moduł oświetlenia ksenonowego
  Żarówka o mocy 180 W emituje światło o temperaturze barwy zbliżonej do temperatury światła słonecznego (5 600° K).

Powiększenie mikroskopu zależy od powiększenia okularów, ogniskowej binokularu, rodzaju zmieniacza powiększeń oraz ogniskowej obiektywu. Zakres powiększeń oferowany w mikroskopach firmy KARL KAPS wynosi od 1,1x do 116,5x, jednak w praktyce tak duży zakres powiększeń nie znajduje zastosowania. Najczęściej stosuje się powiększenia od ok. 4x do 20x.

Podstawowe elementy optyczne oferowane przez firmę KARL KAPS:

 • Okulary: 6,3x, 10x, 12,5x, 16x, 20x. W stomatologii najczęściej stosuje się okulary 12,5x.
 • Binokulary: proste, o stałym kącie odchylenia 45° lub 60° oraz o zmiennym kącie odchylenia w zakresie od 0° do 210°.
 • Zmieniacze powiększeń: trój i pięciostopniowe skokowe, z płynną regulacją powiększenia manualne oraz motoryczne.
 • Obiektywy o ogniskowej/odległości roboczej: 100mm, 150mm, 175mm, 200mm, 250mm, 300mm oraz 400mm.
  Obiektywy mogą być wyposażone w system precyzyjnej regulacji ostrości "fine focusing". Oferujemy również obiektywy VARIO ze zmienną ogniskową w zakresie od 200mm do 420mm.

BINOKULAR O ZMIENNYM
KĄCIE ODCHYLENIA 0-210°

Niezwykle szeroki zakres regulacji kąta patrzenia (0-210°) co zapewnia maksymalną wygodę i ergonomie pracy. Warstwy antyrefleksyjne redukują niepożądane odbicia, a lepsza przepustowość światła sprawia, że widziany obraz jest jaśniejszy i wyraźniejszy.
Istnieje możliwość zastosowania w mikroskopach innych firm.

Zakres rozstawu okularów: 55 - 75mm
Waga wraz z okularami: 960g

Nr kat.: 101.920-000 do góry

binokular

SYSTEM BLOKAD
ELEKTROMAGNETYCZNYCH
"FREE MOTION"

System "FREE MOTION" umożliwia szybkie, percyzyjne i niewymagające wysiłku pozycjonowanie głowicy mikroskopu. Wystarczy przycisnąć przycisk na głowicy zwalniający blokady aby spozycjonować głowicę w żądanym położeniu po czym puścić przycisk aby głowica została stabilnie zablokowana. System "FREE MOTION" połączony z systemem balansowania pozwala na regulację głowicy z taką lekkością iż nie odczuwa się żadnych oporów.

Nr kat.: 112.890-000
System "FREE MOTION" do głowicy z manualnymi funkcjami regulacji powiększenia i ostrości.
Nr kat.: 112.870-000
System FREE MOTION do głowicy ze zmotoryzowanymi funkcjami
regulacji powiększenia i ostrości. do góry

system blokad

MOTORYCZNY SYSTEM
REGULACJI OSTROŚCI
I POWIĘKSZENIA

System motorycznej zmiany powiększenia (ZOOM) i ostrości (FOOCUS) znacząco poprawiający ergonomię i wygodę pracy. Umieszczone w dostępnym miejscu na głowicy mikroskopu przyciski pozwalają na łatwą regulację powiększenia oraz ostrości.
Dodatkowo możliwe jest również zastosowanie panelu nożnego.

Nr kat.: 162.250-100do góry

System regulacji

OBIEKTYW "VARIFLEX 100" O ZWIĘKSZONEJ
MOŻLIWOŚCI REGULACJI
OGNISKOWEJ

Najnowszy obiektyw firmy Kaps VARIFLEX 100 o zwiększonym zakresie regulacji ostrości (220mm - 320 mm). Jedno pokrętło precyzyjnej regulacji ostrości w tak dużym zakresie bez potrzeby zmiany położenia głowicy mikroskopu. Jeszcze nigdy zmiana ogniskowej czy regulacja ostrości nie były tak proste i szybkie.
W komplecie osłona obiektywu.
Odległość pracy f = 220 - 320mm

Nr kat.: 101.710-000do góry

obiektyw vario

OBIEKTYW "VARIO" O DUŻEJ
MOŻLIWOŚCI REGULACJI
OGNISKOWEJ

Bardzo komfortowy i prosty w obsłudze obiektyw VARIO o bardzo dużym zakresie regulacji ostrości (200mm - 420 mm). Zaawansowane rozwiązania optyczne pozwalają na tak dużą zmianę ogniskowej bez potrzeby wymieniania obiektywów. Ulepszona rozdzielczość i dystorsja układu optycznego gwarantują najwyższą jakość obrazu. Odległość pracy f = 200 - 420mm

Nr kat.: 162.700-000do góry

obiektyw vario

BEAM SPLITTER PODWÓJNY
(dzielnik obrazu)

Podwójny dzielnik obrazu pozwala na podłączenie do mikroskopu dodatkowych przystawek takich jak: tor wizyjny, aparat fotograficzny, przystawka dla asystującego lekarza. Dzielnik 50:50 rozdziela wiązkę światła na dwie połowy.

 

Nr kat.: 101.920-000do góry

beamsplitter podwójny

BEAMSPLITER KĄTOWY POJEDYNCZY
(kątowy dzielnik obrazu)

Pojedynczy kątowy (45st) dzielnik obrazu pozwala na podłączenie do mikroskopu dodatkowych przystawek takich jak: tor wizyjny, aparat fotograficzny, przystawka dla asystującego lekarza. Jednocześnie przesuwa binokular lekarza od pola zabiegowego. Dzielnik 50:50 rozdziela wiązkę światła na dwie połowy.

Zakres rozstawu okularów: 55 - 75mm

Nr kat.: 101.990-100do góry

beamsplitter kątowy pojedynczy

PHOTOTUBE UMOŻLIWIAJĄCY
PODŁĄCZENIE CYFROWYCH
LUSTRZANEK (DSLR)

Pozwala na podłączenie lustrzanek cyfrowych do mikroskopów serii SOM firmy KAPS. Wysokiej jakości optyka pokryta wieloma warstwami antyrefleksyjnymi zapewnia wysoką przepustowość światła (min. 90%) i nie zniekształca obrazu.

 • Do matrycy aparatu dociera cały obraz widoczny pod mikroskopem.
 • Możliwość korygowania odległości między tubusem a matrycą aparatu umożliwia indywidualne dostrojenie ostrości. Pierścień obrotowy umożliwiający szybką i łatwą wymianę aparatów.
 • Możliwość bezpośredniego podłączenia aparatów cyfrowych przez łącze T2 zapewnia kompatybilność z niemal wszystkimi lustrzankami cyfrowymi.
 • Przystawka ma niewielkie wymiary i waży jedynie 320 gramów, przez co nie wpływa ujemnie na swobodę manewrowania ramieniem mikroskopu.
 • Wybrane typy lustrzanek cyfrowych kompatybilne z tubusem: Canon 350D, Nikon, Fuji, Sigma, Kodak, Olympus, Pentax; przed zamówieniem tubusu prosimy o podanie typu posiadanego aparatu.
 • Istnieje możliwość zastosowania DSLR photo tube w mikroskopach Zeiss, Leica, Inami, Vasconcellos, Takagi oraz innych.

Dodatkowe akcesoria takie jak elektryczny wyzwalacz, pilot czy lampa pierścieniowa dostępne na życzenie.

Nr kat.: 101.320-000do góry

phototube

ZINTEGROWANY
ROZDZIELACZ OBRAZU
- ADAPTER KAMERY ENDOSKOPOWEJ

Pozwala na podłączenie kamery endoskopowej do mikroskopów oraz kolposkopów serii SOM oraz KP3000/S firmy KARL Kaps

Nr Kat.: 101.890-000do góry

rozdzielacz obrazu

ZINTEGROWANY
ROZDZIELACZ OBRAZU
(beam splitter)Z ŁĄCZEM C-MOUNT

Pozwala na podłączenie różnych analogowych i cyfrowych aparatów do kolposkopów serii SOM oraz KP3000/S firmy KARL KAPS.

 • Nowa konstrukcja "Dwa w jednym" jest alternatywą do konwencjonalnych torów wizyjnych opartych na połączeniu dzielnika obrazu (beam splitter) + tubus f=54 mm (TV tube).
 • Wysoka jakość obrazu oraz prosta obsługa.
 • Zapobiega niekontrolowanym ruchom podłączonych urządzeń rejestrujących obraz oraz pozwala na ustawienie ich w pozycji normalnej lub odwrotnej.
 • Mechanizm regulujący kąt, pod jakim podłączone zostało urządzenie rejestrujące obraz oraz odległość między przystawką a urządzeniem, pozwala na łatwą i szybką wymianę jednego urządzenia na inne.
 • Przystawka waży tylko 420 gramów i nie wpływa na swobodę manewrowania ramieniem mikroskopu.

do góry

rozdzielacz obrazu

DODATKOWY TUBUS
OBSERWACYJNY

Przystawka dla asysty montowana do beamsplittera, umożliwiająca zastosowanie dodatkowego binokularu obserwacyjnego.

Nr kat.: 101.360-100do góry

dodatkowy tubus

BEAM SPLITTER
Z PRZECIWLEGŁYM
MOCOWANIEM BINOKULARU

Przystawka bardzo pomocna w mikroskopach operacyjnych pozwalająca na zamontowanie dodatkowego binokularu przeciwlegle do pozycji podstawowej umożliwiająca pracę w powiększeniu przy stole operacyjnym dwóch osób jednocześnie.

Nr kat.: 162.670-100do góry

beamsplitter przeciwlegly

OBIEKTYW
APOCHROMATYCZNY

Apochromatyczny system korekcji redukuje zniekształcenia obrazu do minimum oraz zapewnia wysoki kontrast, naturalne barwy obserwowanego obiektu i największą głębię ostrości.
Optyka pokryta wieloma specjalnymi warstwami zapewnia maksymalną przepustowość światła i redukuje refleksy do minimum.
Widziany obraz jest bardziej szczegółowy.
Kompatybilny z wszystkimi mikroskopami KARL KAPS z serii SOM.

Nr kat.: 101.633-000do góry

obiektyw apochromatyczny

OBIEKTYW Z PRECYZYJNĄ
REGULACJĄ OSTROŚCI
(FINE FOCUSING)

System regulowania ostrości w obiektywie (fine-focusing) pozwala na precyzyjne dostrajanie ostrości w zakresie 15mm. Śrubę regulacji ostrości można bez ograniczeń obracać o 360° dookoła obiektywu, dzięki czemu lekarz może ustawić ją w najwygodniejszym dla siebie położeniu.

Zakres regulacji : 15mm
Odległość pracy f = 200/250/300mm

Nr kat.: 101.701-400 do góry

obiektyw

OKULAR DO PRECYZYJNEGO
WYKONYWANIA ZDJĘĆ

Okular z krzyżykiem umożliwia precyzyjne dostrojenie optyki mikroskopu, co umożliwia wykonanie wysokiej jakości zdjęć.

Dostępne rodzaje okularów:
Okular WF 6,3x VS, Nr kat.: 101.410-000
Okular WF 10x VS, Nr kat.: 101.430-000
Okular WF 12,5x VS, Nr kat.: 101.440-000
Okular WF 16x VS, Nr kat.: 101.450-000
Okular WF 20x VS, Nr kat.: 101.460-000do góry

okular

OŚWIETLENIE KSENONOWE
XENOLUX 180 WAT

Nowy system oświetlenia Xenolux został zoptymalizowany pod kątem zastosowania w mikroskopach medycznych KAPS.
Szeroki wachlarz możliwości adaptacyjnych pozwala na szybki i łatwy montaż urządzenia bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi. System Xenolux można zamontować do mikroskopu na podstawie jezdnej, podwieszanego do sufitu lub ściany, czy używać jako urządzenie wolno stojące.

Konstrukcja urządzenia została zaprojektowana w taki sposób, że w przypadku przepalenia żarówki ksenonowej można w przeciągu kilku sekund przełączyć światłowód z powrotem do portu halogenowego zamontowanego fabrycznie w mikroskopie.
Wbudowany zegar precyzyjnie mierzy czas używania ksenonowej żarówki, dzięki czemu można przewidzieć moment przepalenia się żarówki i wcześniej ją wymienić.

Natężenie światła jest sterowane za pomocą mechanicznej przesłony, dzięki czemu niezależnie od jasności, temperatura barwy zawsze pozostaje na poziomie najbardziej zbliżonym do barwy światła słonecznego (5 600° K)

Oświetlenie ksenonowe Nr kat.: 700.884 do góry

oświetlenie ksenonowe

ADAPTER ŚWIATŁOWODU
Z PRZYSŁONĄ

Adapter światłowodu z dodatkowo zainstalowaną przesłoną umożliwia ograniczenie średnicy oświetlanego pola zabiegowego nawet do średnicy 1 cm. Zdecydowanie poprawia to komfort pracy asysty i samego lekarza.

Adapter z przysłoną Nr kat.: 162.336-000 do góry

adapter

PRZYSTAWKA OBROTOWA

Przystawka obrotowa daje możliwość obrotu binokularu w obydwu kierunkach w zakresie 24° (skok co 6°) wokół pionowej osi, co pozwala lekarzowi na zachowanie ergonomicznej i w pełni komfortowej pozycji w przypadkach, gdy wymagane jest ustawienie głowicy mikroskopu pod kątem.
Przystawka obrotowa jest wysoka jedynie na 20mm, dzięki czemu wysokość głowicy wzrasta minimalnie. Nieduża waga (240g) nie wpływa na swobodę podczas manewrowania mikroskopem.
Przystawka obrotowa jest całkowicie kompatybilna z wszystkimi modelami i konfiguracjami mikroskopów Kaps. Istnieje możliwość zamontowania przystawki w mikroskopach innych producentów.

Nr kat.: 101.989-000do góry

przystawka obrotowa

PRZYSTAWKA Z FILTREM
LASERA

Przystawka daje możliwość montażu filtra laserowego (niezbędna szczególnie przy pracy z laserem pod mikroskopem) jak również montażu innych filtrów (żółty, zielony). Przystawka jest całkowicie kompatybilna z wszystkimi modelami i konfiguracjami mikroskopów Kaps. Istnieje możliwość zamontowania przystawki w mikroskopach innych producentów.

Nr kat.: 101.765-000
W ofercie posiadamy trzy rodzaje filtrów w zależności od typu lasera do góry

przystawka z filtrem

PRZYSTAWKA ADAPTACYJNA
ZEISS, NIDEK / KAPS
LUB LEICA / KAPS

Przystawka daje możliwość założenia binokularów firm ZEISS, NIDEK lub LEICA na głowicę mikroskopową firmy KAPS.

Przystawka ZEISS, NIDEK / KAPS Nr kat.: 101.118-001
Przystawka LEICA / KAPS Nr kat.: 101.109-002 do góry

przystawka adaptacyjna

PRZYSTAWKA ADAPTACYJNA
KAPS / ZEISS, NIDEK
LUB KAPS / LEICA

Przystawka daje możliwość założenia binokularów firm KAPS na głowice mikroskopowe firm ZEISS, NIDEK lub LEICA.

Przystawka KAPS / ZEISS, NIDEK Nr kat.: 101.119-001
Przystawka KAPS / LEICA Nr kat.: 101.109-001do góry

przystawka adaptacyjna

ŁĄCZNIK O KĄCIE
ODCHYLENIA 45° Z SYSTEMEM
BALANSUJĄCYM

Łącznik o kącie odchylenia 45° z systemem balansujacym montuje się pomiędzy ramieniem mikroskopu a ramieniem manewrowym. Dzięki zminiaturyzowanemu systemowi balansowania, głowicę mikroskopu obciążoną ciężarem dodatkowych akcesoriów zawsze można optymalnie wyważyć, zapobiegając tym samym niekontrolowanemu przechylaniu się jej na jedną ze stron - głowica mikroskopu będzie sama wracać do pionu oraz stawiać minimalny opór podczas manewrowania.

 1. Pokrętło balansu: służy do centrowania ciężaru głowicy w taki sposób, aby sama wracała do pionu.
 2. Śruba kontrująca ruch obrotowy: do kontrolowanego ustawiania położenia głowicy.
 3. Śruby blokujące: dwie śruby blokujące unieruchamiają cylinder poślizgowy mikroskopu.

Nr kat.: 112.450-000do góry

łącznik

ERGONOMICZNE UCHWYTY

Ergonomiczne uchwyty służące do manewrowania mikroskopem, są dostępne w wersji jedno i dwustronnej. Dzięki możliwości dowolnego obrotu rękojeści w pełnym zakresie 360°, lekarz może ustawić uchwyt w najdogodniejej pozycji.

Nr kat.: 102.180-000 (jednostronny),
Nr kat.: 102.179-000 (dwustronny)
do góry

ergonomiczne uchwyty

NAKŁADKI DO STERYLIZACJI

Nakładki do sterylizacji na uchwyty i pokrętła regulacji mikroskopu. Specjalna konstrukcja zapobiega niekontrolowanemu zsunięciu się nakładek. Łatwy montaż sprawia, że mikroskop można przygotować do zabiegu w kilka sekund.
Nakładki do sterylizacji uchwytów pasują do jedno i dwustronnych ergonomicznych uchwytów (102.180-000 i 102.179-000), jak również do uchwytu mikroskopu Pico firmy Zeiss.

Pokrywy do uchwytów (2 sztuki) Nr kat.: 700.826
Pokrywy pokrętła powiększenia (2 sztuki) Nr kat.: 101.732-000
Pokrywy pokrętła fine focusing (2 sztuki) Nr kat.: 101.733-000
Pokrywa pokrętła potencjometru (1 sztuka) Nr kat.: 101.731-000 do góry

nakładki do sterylizacji

ZINTEGROWANY
TOR WIZYJNY

zintegrowany tor wizyjny

KAMERA KAPS

Typ Matrycy -

CMOS

Rozmiar matrycy -

1/2.5"

Rozdzielczość -

5 MP

Wymiary matrycy -

5.70mm x 4.28mm

Rozdzielczość zapisu (na karcieSD) -

Zdjęcia 2592 X 1944 (5.0MP) / Video HD 1080p

Podgląd na żywo (poprzez USB) -

800 x 600 @ 15 fps*

Podgląd na żywo (poprzez HDMI) -

1920 x 1080 (HD) @ 30 fps*

Rozmiar piksela -

2.2μm x 2.2μm

Tryb skanowania -

Progresywne

Transfer danych -

HDMI (1080i), AV i USB2.0

Czas naświetlania -

od 0,03 ms do 0,03 sec

Zakres temperatur pracy -

Od -30 do +70 stopni Celcjusza

Szczytowy stosunek sygnału do szumu -

38.1dB

Rozpiętość tonalna -

70.1dB

Czułość -

1,4V/Lux-sec (550nm)

Gniazdo karty pamięci -

Karta SD(max 32Gb)

Obsługiwany standard -

Twain i Direct Show

Systemy operacyjne -

Microsoft Windows XP/Vista/7/8 oraz MAC OSX

Minimalne wymaganie sprzętowe -

2GHz dualcore – RAM memory 2GB – Video memory min. 512 MB

Standard mocowania -

C-Mount

Soczewka skupiająca -

12mm

Zawartość zestawu -

Adapter mocowania CS, Soczewka skupiająca, Przystawki naokularowe 30mm i 38mm, Pilot,
Kabel Mini HDMI, Kabel USB 2.0, Kabel AV, Szkiełko kalibracyjne, Tuleja Makro, Uniwersalny
Zasilacz, Oprogramowanie "Motic Images Plus 2.0" dla komputerów PC i OSX

do góry