H I G I E N A   Z D R O W E G O   U Ś M I E C H U

Higiena jamy ustnej jest jedną z najważniejszych metod profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Prawidłowe i systematyczne stosowanie odpowiednich zabiegów higienicznych zmniejsza zapadalność na próchnicę zębów nawet do 40%. Szczotkowanie zębów to nie tylko oczyszczanie powierzchni zębów ale także sposób na wprowadzenie związków fluoru do struktury zęba. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w zapobieganiu próchnicy i jest szczególnie ważne w wieku rozwojowym. Prawidłowe szczotkowanie jest także rodzajem masażu, poprawiającego ukrwienie w tkankach przyzębia, oraz błonie śluzowej jamy ustnej, co prowadzi do zwiększenia odporności tych tkanek.

Oto kilka prostych zabiegów higienicznych, które możesz wykonywać w domu:

J A K   Z A C H O W A Ć   Z D R O W E   Z Ę B Y   I   D Z I Ą S Ł A ?

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie:

Szczotkowanie usuwa płytkę nazębna i resztki jedzenia z powierzchni twoich zębów. Szczotkując dwa razy dziennie usuwasz większość płytki nazębnej, która może prowadzić do próchnicy, paradontozy i utraty zębów. Wybierz szczoteczkę z miękkim lub bardzo miękkimi włoskami o zaokrąglonych końcach,
a unikniesz podrażnienia tkanki dziąseł.

Umieść włoski szczoteczki wzdłuż linii dziąseł pod kątem 45°. Włoski powinny dotykać zarówno powierzchni zęba, jak i linii dziąsła.
Delikatnie szczotkuj poruszając szczoteczką na przemian do przodu i do tyłu, wzdłuż wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni zęba używając "wymiatającego ruchu" od linii dziąseł w górę oczyść całą powierzchnię zęba.
Przytknij włoski szczoteczki do powierzchni gryzących twoich tylnych zębów i szczotkuj posuwistym ruchem w przód i w tył. Szczotkuj również język, poczynając od tyłu aż do przodu, aby usunąć nieprzyjemny zapach wytwarzany przez bakterie.

Pamiętaj!!! Szczoteczkę należy wyrzucać po przejściu każdej infekcji grypowej lub choroby zakaźnej. Również szczoteczki o zużytych lub wygiętych włoskach nie nadają się do dalszego użytkowania, gdyż usuwają one mniej płytki nazębnej i uszkadzają tkankę dziąsła.

Stomatolodzy zalecają szczotkowanie dwa razy dziennie przez 2-3 minuty oraz wymienianie szczoteczek co 3-4 miesiące

Używaj nici raz dziennie:

Szczotkowanie nie wystarcza! Należy używać również nici, aby usuwać resztki jedzenia i osad z przestrzeni międzyzębowych i spod krawędzi dziąseł, w miejscach gdzie żadna szczoteczka nie dociera. Używając nici raz dziennie można usunąć osad zanim stwardnieje i przeistoczy się
w kamień nazębny. Pamiętaj też, że nie usunięty osad w ciągu 48 godzin powoduje mineralizację zęba, a tym samym to pierwszy stopień próchnicy.

Należy dobrać nić pasującą grubością i taką, która rozciąga się w kontakcie zębem. Nici dostępne są w postaciach woskowane lub niewoskowane.

Owiń 45cm nici wokół środkowych palców obu dłoni. Ujmij nić kciukami i wskazującymi palcami, pozostawiając między nimi 3 do 5cm nici. Użyj kciuków i palców wskazujących do prowadzenia nici.
Naprężoną nić poprowadź między zębami, delikatnie przesuwając ją do przodu i do tyłu. Nie urywaj nici między zębami!
Owiń nić wokół boku zęba i przesuwaj w górę i w dół ocierając o powierzchnię zęba i pod linią dziąsła. Do każdego zęba używaj nowego kawałka nici.

 

Bardzo pomocnym urządzeniem w higienie jamy ustnej jest tzw. "water pick" służący do przepłukiwania wodą lub roztworami leczniczymi przestrzeni międzyzębowych, przestrzeni pod mostami, kieszonek dziąsłowych oraz bifurkacji. Irygacja zarówno nad jak i poddziąsłowa, może być wykonana profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym lub przez samego pacjenta podczas codziennych zabiegów higienicznych. Strumień wody z irygatora o różnej mocy i natężeniu, ciągły lub przerywany dostaje się z łatwością do tych miejsc, gdzie szczotka nie może sięgnąć. Urządzenie to jest szczególnie zalecane do utrzymania właściwej higieny osobom użytkującym mosty, korony, leczącym się aparatami ortodontycznymi stałymi, osobom cierpiącym na choroby przyzębia.

Pamiętaj, że używanie nici jest niezbędne dla prawidłowej higieny jamy ustnej i przy odrobinie wprawy staje się bardzo łatwe.

Płukanki i preparaty do intensywnej profilaktyki:

Każdy, kto regularnie dba o higienę zębów może zapomnieć o próchnicy. Jeżeli będziesz szczotkować zęby trzy razy dziennie po posiłku pasta do zębów z fluorem i starannie czyścić przestrzenie międzyzębowe, Twoje zęby będą odporne na ataki kwasów, a przez to wolne od próchnicy. Musisz też pamiętać o płynie do płukania ust z fluorem.

Płyn zapewnia dodatkową ochronę w miejscach, do których nie dociera szczoteczka, dDlatego jest to produkt szczególnie ważny dla osób noszących aparaty ortodontyczne, częściowe protezy lub mosty. Płyn z fluorem może być stosowany po szczotkowaniu zębów lub o dowolnej porze dnia, np. w podróży lub w pracy, gdy nie ma możliwości umycia zębów po jedzeniu.

By jeszcze lepiej chronić zęby przed próchnicą:

Raz w tygodniu w domu, można przeprowadzać zabieg intensywnej fluoryzacji szczotkując zęby żelem zawierającym aminofluorek, który szybko remineralizuje szkliwo, zapewniając lepsza ochronę przed działaniem kwasów. Szczególnie poleca się stosowanie żelu:

  • u nastolatków o zwiększonym ryzyku wystąpienia próchnicy (od około 16 lat)
  • u osób noszących aparaty ortodontyczne, częściowe protezy lub mosty
  • u osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi
  • lub gdy szkliwo zębów uległo odwapnieniu ze względu na zbyt wysoką zawartość cukru i kwasów w diecie.

O P I E K A   O R T O D O N T Y C Z N A

Osoby noszące aparaty stałe, szczególnie powinny pamiętać o czyszczeniu zębów i aparatu co najmniej trzy razy dziennie (zwłaszcza po jedzeniu),należy unikać spożywania słodkich, lepkich potraw, które mogą uszkodzić Twój aparat i zwiększyć ryzyko powstania próchnicy.

Przykłady higieny zębów z aparatem stałym:

Szczoteczki ortodontyczne czyszczą zarówno ząb jak i klamry-zamocowania stałych aparatów ortodontycznych. Należy poruszać szczoteczką krótkimi ruchami do przodu i do tyłu. Szczotkujemy również linię dziąseł i powierzchnię gryzącą zęba.
Przewlecz ok. 45cm nici przez pętelkę. Włóż pętelkę pomiędzy zęby pod drut łączący klamry. Przesuwaj nicią w górę i w dół, ocierając ją o powierzchnię zęba i pod linią dziąsła.
Szczoteczki międzyzębowe służą do czyszczenia miejsc między zębami, a drutami łączącymi klamry lub większych przestrzeni międzyzębowych. Należy dobrać odpowiedni do luki rozmiar szczoteczki, wsunąć ją delikatnie i czyścić powierzchnię posuwistym ruchem w przód i w tył.

Opieka nad implantami:

Osoby posiadające wszczepy do kości (implanty), także powinny dbać o higienę wokół osadzeń. Do tego celu mogą być pomocne specjalistyczne przyrządy jak:

Specjalistyczny sznur służy do czyszczenia osadzeń implantów. Wsuń zakrzywiony koniec sznura między osadzenia implantów i przeciągnij go wokół na drugą stronę. Skrzyżuj oba końce sznura i posuwistym ruchem w górę i w dół czyść powierzchnię osadzenia implantu.
Pokryta nylonem szczoteczka międzyzębowa służy do czyszczenia osadzeń implantów i spodu protezy. Wsuń ją delikatnie między osadzenia implantów i czyść posuwistym ruchem w przód i w tył.
Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc między osadzeniami implantów i pod spodem protezy służy także szczoteczka zakończona czubkiem. Główkę szczoteczki można zginać tak, aby skutecznie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Użycie specjalistycznych pomocy dentystycznych:

Zamocuj nić w specjalnym uchwycie do nici. Umieść nić między dwoma zębami i delikatnie poruszając w przód i w tył przesuń ją pomiędzy zębami. Naciśnij uchwytem z nicią na ząb. Przesuwaj ją w górę i w dół przecierając całą długość zęba.
Umieść gumowy czubek miedzy zębami. Masuj dziąsła ruchem okrężnym, lekko przyciskając. Czynność powtarzamy dla kolejnych zębów.
Szczoteczką międzyzębową można czyścić także uzębienie z nietypowymi problemami stomatologicznymi i paradontozą. Wybierz rozmiar szczoteczki odpowiedni do wielkości czyszczonej luki. Umieść ją między zębami i kontynuuj czyszczenie posuwistym ruchem w przód i w tył.
Rozwidlenia najlepiej czyścić nicią. Przewlecz ok.45 cm nici lub taśmy przez pętelkę i przeciągnij ją przez lukę. Oczyść wszystkie powierzchnie zęba poruszając nicią ruchem okrężnym.

P R O F E S J O N A L N E   Z A B I E G I   H I G I E N I C Z N E
I   P R O F I L A K T Y C Z N E   W   G A B I N E C I E   D E N T Y S T Y C Z N Y M

Płytka nazębna - wróg Twojej jamy ustnej!

Płytka nazębna to wróg zdrowia twojej jamy ustnej. Lepka, niewidoczna warstwa osadza się na większości powierzchni zębów. Płytka nazębna rozkłada cukry i skrobie w pożywieniu i produkuje kwas przenikający wgłąb powierzchni zęba wywołując próchnicę (demineralizacja).

Płytka nazębna produkuje również drażniące toksyny, które powodują zapalenie dziąseł. Ta wczesna odwracalna forma choroby wywołuje zaczerwienienie, opuchnięcie i łatwe krwawienie tkanki dziąseł.
Nie usuwana regularnie płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, co powoduje przejście zapalenia dziąseł w zaawansowaną fazę zwana paradontozą.

Kamień nazębny może zostać usunięty jedynie przez dentystę. Nieleczony kamień nazębny osadza się nad i pod linia dziąseł i powoduje ze chora tkanka zaczyna odstawać od zęba tworząc "kieszonki".
W tym zaawansowanym stanie twoje dziąsła staja się bardziej podatne na infekcje, rozkład tkanek, i ostatecznie na utratę zębów.

Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów:

Koniecznie raz na pół roku odwiedź swojego dentystę, celem przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia z osadu i kamienia zgromadzonego na zębach i poniżej linii dziąseł Jest to zabieg higieniczny, prawie całkowicie bezbolesny. Może być wykonywany z użyciem urządzeń dźwiękowych lub ultradźwiękowych, które pozwalają na szybsze i delikatniejsze usuwanie kamienia nazębnego. Usuwanie przebarwień przeprowadza się poprzez polerowanie szczoteczką i gumką z pastą ścierną i polerującą.

Fluoryzacja:

Jest profesjonalnym zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w gabinecie stomatologicznym.

Fluoryzacja to zabieg polegający na pędzlowaniu lub wcieraniu roztworów w szkliwo zawierających jony fluoru, poprzez to zęby a zwłaszcza szkliwo zęba staje się bardziej odporne na działanie kwasów. Zabieg ten działa też korzystnie na początkowe stany próchnicowe, remineralizuje drobne uszkodzenia na powierzchniach zębów. Lakier fluorowy utrzymuje się na powierzchni szkliwa od kilku godzin do kilku dni, a w zagłębieniach i bruzdach znacznie dłużej.

Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych czyli 2 razy w roku niezależnie od wieku.

Lakowanie:

Próchnica zębów nazywana jest plagą współczesnej cywilizacji jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób społecznych. Jedną z metod profilaktyki przeciwpróchnicowej jest lakowanie-czyli pokrywanie zębów specjalnym lakiem.

Lak działa na zasadzie mechanicznego wypełniania bruzd i znajduje zastosowanie na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Zabieg lakowania wykonuje się jednorazowo u dzieci w wieku 6-7 lat, najlepiej do 4-go miesiąca od chwili wyrżnięcia zębów trzonowych, gdyż ulegają one najszybciej i najczęściej próchnicy, jak również zębów przedtrzonowych (w których próchnica na powierzchniach żujących jest najtrudniej dostrzegana - dotyczy to głównie młodzieży w wieku 12-15 lat).

 

S P R A W D Ź   C Z Y   D O B R Z E   D B A S Z   O   S W O J E   Z Ę B Y

 
TAK
NIE
Czy myjesz zęby po każdym posiłku?
Czy szczotkujesz zęby około 3minut?
Czy używasz pasty z fluorem?
Czy chodzisz przynajmniej raz w roku do stomatologa?
Czy używasz miękkiej lub średniej szczotki do zębów?
Czy unikasz częstego spożywania słodyczy?
Czy docierasz szczotką do wszystkich zębów?
Czy zmieniasz szczotkę wystarczająco często?
Czy zaczynasz dzień od mycia zębów?
Czy konsultujesz z dentystą dobór pasty do zębów?
Czy dbasz także o korzenie zębów?
Czy czyścisz przestrzenie międzyzębowe?

Przeważają odpowiedzi TAK:
Twoje zęby czują że o nie dbasz.
Są naprawdę piękne i zdrowe.

Tyle samo odpowiedzi TAK i NIE:
Twoje zęby potrzebują więcej troski.
Ucieszy je częstsze mycie.

Przeważają odpowiedzi NIE:
Twoje zęby są nieszczęśliwe!
Jedyny ratunek to częste i regularne ich mycie.

Możesz zapobiec próchnicy i paradontozie. Oto jak zapewnić swym zębom długie życie:

  • dwa razy dziennie szczotkuj zęby
  • raz dziennie używaj nici
  • czyść protezę, mostek lub klamry ortodontyczne z pomocą specjalistycznych narzędzi
  • używaj produkty wysokiej jakości.